صنعت پردازش امروزه با افزایش تقاضا برای حفظ ایمنی محصول، بهبود کیفیت، کارایی و سودآوری مواجه است. نظافت تجهیزات پارامتر مهمی در دستیابی به برخی از این اهداف است و از این رو توجه بیشتری به بهینه سازی سیستم‌های Cleaning in Place) CIP) می‌شود.CIP  کارآمد برای کیفیت و کارایی مرکزی است، به‌ویژه وقتی صحبت از مخازن و مخازن ذخیره‌سازی می‌شود که فرآیندهای زیادی به آن‌ها بستگی دارد. نظافت مخازن  که به درستی برنامه ریزی و اجرا شده است، بیش از حفظ سطح بهداشت مشخص شده انجام می‌دهد. عملکرد فرآیند را بهبود می‌بخشد. مصرف آب، انرژی و مواد شیمیایی را کاهش می‌دهد و در نتیجه باعث افزایش عملکرد می‌شود. صنعت پردازش امروزه با افزایش تقاضا برای حفظ ایمنی محصول، بهبود کیفیت، کارایی و سودآوری مواجه است. نظافت تجهیزات پارامتر مهمی در دستیابی به برخی از این اهداف است و از این رو توجه بیشتری به بهینه سازی سیستم های Cleaning in Place ) CIP) می شود.

 

فرآیند تمیز کردن مخازن صنعتی

روش‌های مختلف تمیز کردن تجهیزات پردازش به درجه پیچیدگی و سطح اتوماسیون بستگی دارد. این به صورت زیر طبقه بندی می شود:

  • تمیز کردن با دست و برس.
  • تمیز کردن با لنج های اسپری فشار قوی.
  • تمیز کردن با پر کردن ظرف با مایع تمیز کننده برای شستشو،جوش، پرکردن و جوش انداختن.
  • تمیز کردن با توپ های اسپری استاتیک.
  • تمیز کردن با سرهای اسپری چرخشی واکنش محور.
  • تمیز کردن با مدیا و سر جت چرخشی ایندکس شده با موتور.

تمیز کردن مخزن به صورت دستی ممکن است روزها طول بکشد و هزینه‌های زیادی را در بر دارد. حتی تمیز کردن با توپ‌های اسپری ساکن ساعت‌ها طول می‌کشد. مقدار زیادی آب، مواد شوینده و انرژی مصرف می شود و حجم زیادی زباله تولید می‌شود. بدتر از همه، فرآیند تمیز کردن شامل دوره‌های طولانی از کار افتادگی است که خروجی کلی کارخانه را کاهش می‌دهد. تولید انعطاف پذیر و کارآمد با تغییر سریع و روان بین انواع مختلف محصولات با حداقل ضایعات یک الزام است. تمیز کردن مخازن صنعتی با تجهیزات چزخشی کمک ارزشمندی به کیفیت و همچنین استفاده کمتر از مواد شوینده و مواد شیمیایی و حجم کمتر زباله می کند و در نتیجه اثرات زیست محیطی را کاهش می‌دهد. تجهیزات تمیز کردن مخزن جت دوار با ضربه بالا یک راه حل ایده آل برای تمیز کردن مخازن صنعتی در طول فرآیند است که در آن استانداردهای تمیز کردن بالا برای اطمینان از یک استاندارد باکتریولوژیکی دقیق مورد نیاز است.

 

بیواتانول

فن آوری تمیز کردن مخزن به تولیدکنندگان اتانول این امکان را می‌دهد تا برای نتایج بهتر، تغییرات اساسی در روش های تمیز کردن خود ایجاد کنند. تمام سیستم های فرآوری و مخازن صنعتی مورد استفاده در صنعت تولید اتانول برای جلوگیری از آلودگی در طول فرآیند تخمیر نیاز به تمیز کردن منظم دارند. به طور خاص، تمیز کردن تخمیرها پس از هر دسته با یا بدون استفاده از بیوساید بخشی از روش تمیز کردن عادی است. با نصب هد‌های جت چرخشی در داخل تخمیرها، اکنون می توان چنین تمیز کردن مخزن را به صورت سریع و خودکار انجام داد که قبلاً با استفاده از فناوری توپ اسپری تمیز کردن زمان بیشتری می برد. به طور مشابه، در صنعت خمیر و کاغذ، تمیز کردن با ضربه بالا مخازن فرآیند، برج‌ها، مخازن سفید کننده و فیلتر باعث صرفه جویی در هزینه و افزایش کیفیت محصول و طول عمر ماشین آلات کاغذ می‌شود. تمیز کردن خودکار را می‌توان به طور منظم در فواصل زمانی کوتاه‌تری بدون توقف فرآیند انجام داد. در صنایع شیمیایی تخصصی، تمیز کردن سطوح داخلی مخزن، لوله کشی و اتصالات مربوطه بین هر دسته از آلودگی متقاطع جلوگیری می‌کند و خطر در دسته‌ها را کاهش می‌دهد. همچنین با آماده کردن مخزن برای ورود انسان پس از تمیز کردن، به ایمنی شخصی کمک می‌کند.